HomemkБиографија на Томас Џеферсон, трет претседател на САД

Биографија на Томас Џеферсон, трет претседател на САД

Наследникот на Џорџ Вашингтон и Џон Адамс, Томас Џеферсон беше третиот претседател на Соединетите Американски Држави. Една од најпознатите пресвртници на неговото претседателствување е купувањето на шпанската Луизијана, трансакција што двојно ја зголеми големината на територијата на Соединетите Држави. Џеферсон ја промовираше независноста на државите преку централизирана федерална влада.

Томас Џеферсон од Чарлс Вилсон Пил, 1791 година. Томас Џеферсон од Чарлс Вилсон Пил, 1791 година.

Томас Џеферсон е роден на 13 април 1743 година во колонијата Вирџинија. Тој беше син на полковникот Питер Џеферсон, земјоделец и државен службеник, и Џејн Рендолф. Помеѓу 9 и 14 години, тој се школувал кај свештеник Вилијам Даглас, со кого научил грчки, латински и француски јазик. Тој го посетувал училиштето на свештеникот Џејмс Мори, а подоцна се запишал на Колеџот Вилијам и Мери, јавен универзитет основан во 1693 година. Џеферсон студирал право кај Џорџ Вајт, првиот американски професор по право, и бил примен во адвокатурата во 1767 година. .

Почетоците на политичката активност на Томас Џеферсон

Томас Џеферсон ја започна својата политичка активност кон крајот на 1760-тите. Тој служеше во Домот на Бургес, законодавниот дом на државата Вирџинија, од 1769 до 1774 година. Томас Џеферсон се ожени со Марта Вејлс Скелтон на 1 јануари 1772 година. Поли. На крајот на 20 век, преку ДНК анализа беше потврдено дека Томас Џеферсон има шест деца со Сали Хемингс, жена мулато (и полусестра на неговата сопруга Марта), која му била робинка од неговиот престој во Франција како Амбасадорот на САД..

Како претставник за Вирџинија, Томас Џеферсон беше главниот изготвувач на Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави ( Едногласна декларација на тринаесет Соединетите Американски Држави ), која беше прогласена на 4 јули 1776 година во Филаделфија. Ова се случи за време на вториот континентален конгрес, кој ги собра 13-те северноамерикански колонии во војна со Велика Британија кои се прогласија за суверени и независни држави.

Подоцна, Томас Џеферсон беше член на Домот на делегатите на Вирџинија. За време на дел од Револуционерната војна, Џеферсон служел како гувернер на Вирџинија. На крајот на војната бил испратен во Франција на функцијата министер за надворешни работи.

Во 1790 година, претседателот Џорџ Вашингтон го назначи Џеферсон за прв државен секретар на САД. Џеферсон се судри со секретарот за финансии Александар Хамилтон за многу државни политики. Еден од нив беше начинот на кој сега независната нација требаше да се поврзе со Франција и Велика Британија. Хамилтон, исто така, ја поддржа потребата за силна федерална влада, спротивно на ставот на Џеферсон фокусиран на слободите на државите. Томас Џеферсон на крајот поднесе оставка бидејќи Вашингтон ја фаворизираше позицијата на Хамилтон. Подоцна, помеѓу 1797 и 1801 година, Џеферсон ќе биде потпретседател на Соединетите држави, под претседателство на Џон Адамс. Тие се сретнаа на претседателските избори, кога Адамс победи; сепак, поради важечкиот изборен систем во тоа време,

Револуцијата од 1800 година

Томас Џеферсон се кандидираше за претседател на САД за Демократско-републиканската партија во 1800 година, повторно соочен со Џон Адамс, кој ја претставуваше Федералистичката партија. Арон Бур беше со него како кандидат за потпретседател. Џеферсон разви многу контроверзна изборна кампања против Џон Адамс. Џеферсон и Бур победија на изборите пред другите кандидати, но се изедначија за претседател. Изборната контроверза мораше да ја реши Претставничкиот дом во заминување, а по 35 гласа Џеферсон доби еден глас повеќе од Бур, посветувајќи се себеси како трет претседател на Соединетите држави. Томас Џеферсон ја презеде функцијата на 17 февруари 1801 година.

Ова беа првите избори по смртта на Џорџ Вашингтон во 1799 година; Томас Џеферсон го нарече овој изборен процес Револуција од 1800 година, бидејќи беше првпат претседателството на Соединетите држави да ги смени политичките партии. Изборите ја одбележаа мирната транзиција на власта и двопартискиот систем што продолжи до ден-денес.

Првиот претседателски мандат на Џеферсон

Релевантен факт за правната структура на Соединетите Држави беше преседанот направен од судскиот случај Marbury vs. Медисон , што се случи за време на раните денови од мандатот на Томас Џеферсон, со што се воспостави моќта на Врховниот суд да одлучува за уставноста на федералните закони.

Варварските војни

Значаен настан од првиот претседателски мандат на Џеферсон беше војната што ги вклучи Соединетите Држави со државите на брегот на варварството помеѓу 1801 и 1805 година, што ја означи првата странска интервенција во историјата на Соединетите држави. Варварскиот брег беше името дадено во тоа време на медитеранската крајбрежна област на северноафриканските земји кои денес се Мароко, Алжир, Тунис и Либија. Главната дејност на овие земји била пиратеријата.

Соединетите Држави им оддадоа почит на пиратите за да не ги нападнат американските бродови. Меѓутоа, кога пиратите побарале повеќе пари, Џеферсон одбил, што го поттикнало Триполи да објави војна во 1801 година. Конфликтот завршил во јуни 1805 година со договор поволен за Соединетите држави. Иако воената интервенција на Соединетите Држави била успешна, активноста на пиратите и плаќањето почит на другите варварски држави продолжиле, а ситуацијата немала конечна разрешница до 1815 година со втората варварска војна.

Биографија на Томас Џеферсон Првата варварска војна. Американски брод кај Триполи во 1904 година.

Набавка во Луизијана

Друг значаен настан од првиот мандат на Томас Џеферсон беше купувањето на шпанската територија Луизијана во 1803 година од Франција на Наполеон Бонапарта. Покрај Луизијана, оваа огромна територија ги вклучуваше и сегашните држави Арканзас, Мисури, Ајова, Оклахома и Небраска, како и делови од Минесота, Северна Дакота, Јужна Дакота, Ново Мексико и Тексас, меѓу другите територии. Многу историчари сметаат дека ова е најважниот чин на неговата администрација, бидејќи купувањето на оваа територија ја удвои големината на Соединетите држави во тоа време.

Втор мандат на Томас Џеферсон

Џеферсон беше реизбран за претседател на САД во 1804 година, заедно со Џорџ Клинтон како потпретседател. Џеферсон се натпреваруваше против Чарлс Пинкни од Јужна Каролина, лесно освојувајќи втор мандат. Федералистите беа поделени, при што Џеферсон доби 162 електорски гласови додека Пинкни само 14.

За време на вториот мандат на Томас Џеферсон, Конгресот на Соединетите Американски Држави усвои закон со кој стави крај на вмешаноста на земјата во трговијата со робови во странство. Овој чин, кој стапил на сила на 1 јануари 1808 година, ставил крај на увозот на робови од Африка, иако трговијата со робови во Соединетите Држави продолжила.

До крајот на вториот мандат на Џеферсон, Франција и Велика Британија беа во војна, а американските трговски бродови беа често напаѓани. Кога Британците се качија на американската фрегата Чесапик, принудија тројца војници да работат на нивниот брод и убиле еден поради предавство. Џеферсон го потпиша Законот за ембарго од 1807 година како одмазда за овој чин. Овој закон ги спречи САД да извезуваат и увезуваат стоки во странство. Џеферсон мислеше дека тоа ќе и наштети на трговијата во Франција и Велика Британија, но на крајот имаше спротивен ефект и беше штетно за Соединетите држави.

Џеферсон се пензионираше во својот дом во Вирџинија на крајот на неговиот втор мандат и помина голем дел од своето време дизајнирајќи го Универзитетот во Вирџинија. Томас Џеферсон почина на 4 јули 1826 година, на педесеттата (50-та) годишнина од прогласувањето независност на Соединетите држави.

Извори

Џојс Олдам Еплби. Томас Џеферсон . Times Books, 2003 година.

Џозеф Џеј Елис. Американска Сфинга: Ликот на Томас Џеферсон . Алфред А. Нопф, 2005 година.

Цитати и семејни писма на Џеферсон. Семејството на Томас Џеферсон. Монтичело на Томас Џеферсон, 2021 година.